Skąd ten turkus? Wywiad dla Magazynu Wróżka.

MK - Czerwiec 2, 2017

Ziewanie, to niemy krzyk o kawę.

MK - Czerwiec 2, 2017

„Choice” – projekt książki w formie ulotek.

MK - Czerwiec 2, 2017
Turkus nasz ulubiony kolor
Kawa Moak

Do udziału w projekcie: „Choice” zaprosiły nas Kamila Dąbrowska i Inga Makiejewa.
Tematem jest antykonsupcjonizm, o którym każdy z naszych bohaterów opowiada na swój bardzo ciekawy sposób. Wszystko zamknięte, a w zasadzie otwarte w książce, która ma dość nietypową formę – ulotek.

Antykonsumpcjonizm jest myślą przewodnią projektu, jednak autorki nie definiują tego pojęcia wprost. Zrealizowały lustrzany projekt i każda oddała w nim głos swoim bohaterom, którzy na swój osobisty sposób opowiadają, z jakim wyborem wiązała się ich decyzja o ograniczeniu w życiu nadmiernej konsumpcji. Mieliśmy przyjemność porozmawiać z autorkami i przedstawić swoje zdanie na temat kultu konsumpcji.

Forma i tytuł publikacji mają zachęcać do wyboru – promować alternatywne drogi w naszym życiu, wskazując, że podążanie nimi, nie musi się wiązać z wyzbyciem czegokolwiek, stratą czy deficytem. Świadomy wybór i postępowanie w zgodzie z duchem minimalizmu może też stwarzać dodatkowe szanse na pełniejsze, ciekawe, a w efekcie bogatsze życie.

Paula

Podarowała dziecku na urodziny kupon na rodzinną wycieczkę rowerową. Drażni ją konsumpcjonizm dzisiejszych dzieci otoczonych drogimi zabawkami i wciąż chcących dostawać więcej. Nowe prezenty po chwili przestają być interesujące i lądują zapomniane w kącie. „Może lepiej podarować komuś swój czas?”.

Sebastian

Serwuje swoim gościom tylko najlepszą kawę. Według niego dobra kawa, to taka, która jest wyprodukowana bez wyzysku czyli ma certyfikat fair trade, i która pochodzi z ekologicznych źródeł. On znalazł takie źródło na Sycylii – kupuje tam mieszankę arabiki i robusty. Sebastian tłumaczy, że w Polsce najczęściej pija się stuprocentową arabikę, której uprawa wymaga dużego zużycia wody i przez to jest bardzo nieekologiczna. „Mieszanka kawy arabiki z robustą w odpowiednich proporcjach i z odpowiednich źródeł czyni kawę szlachetną”.

Więcej o projekcie >>